Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

 

 

Blog Jak zredukować puste przebiegi WWW

Jak system TMS może pomóc zredukować puste przebiegi?

Temat artykułu być może jest nieco zaczepny, lecz z pewnością nie da się zaprzeczyć stwierdzeniu, że puste przebiegi i ich redukcja należą do głównych wyzwań firm transportowych. 

Sytuacja w transporcie jest na tyle dynamiczna, że często dochodzi do poszukiwania kolejnego zlecenia transportowego dla prowadzonego przez spedytora kierowcy. W ostatniej chwili, „na już”. Często okazuje się, że do kolejnego załadunku kierowca musi przejechać kilkaset kilometrów na pusto.

 

Co w takiej sytuacji najczęściej robi spedytor?

Ustawia odpowiednie filtry na giełdach transportowych, wykonuje kilka telefonów do znajomych w branży, aktywnie poszukuje ładunku u wszelkich dostępnych zewnętrznych źródeł…

 

A jak wygląda wykorzystanie przez spedytora informacji, w jego oddziale, firmie?

Podczas wielu rozmów przeprowadzonych ze spedytorami odnotowaliśmy, że często nie wykorzystują informacji, które znajdują się bezpośrednio w ich otoczeniu – wewnątrz firmy.

Dobrym przykładem jest tutaj system TMS i informacje o wolnych zleceniach i pojazdach, znajdujących się w danym obszarze. Informacje te, jeśli są łatwo dostępne i aktywnie wykorzystywane przez spedytorów, mogą w znaczny sposób przyczynić się do wzrostu zyskowności danej trasy, a także redukcji pustych przebiegów. Sposobów weryfikacji tych informacji w systemach TMS jest co najmniej kilka. Oto niektóre z nich:

 1. Filtrowanie tras, kierowców lub pojazdów w systemie TMS, po dacie oraz miejscu rozładunku (jeśli w TMS nie ma możliwości ustawienia filtrów, sugerowałbym eksport danych do excela i ustawienie odpowiednich filtrów w excelu).

 2. Filtrowanie ładunków wprowadzonych do systemu TMS, nieposiadających przydzielonego transportu, po dacie oraz miejscu załadunku.

 3. Filtrowanie zleceń i/lub pojazdów, po promieniu od danego punktu.

 4. "Tunelowanie” trasy, tzn. wyszukiwanie wolnych zleceń znajdujących się w bliskim sąsiedztwie trasy danego pojazdu.

 5. Wizualizacja wolnych zleceń i pojazdów na mapie.

Sposoby 1 lub 2 są powszechnie stosowane w systemach TMS i dostępne w większości systemów na polskim rynku.
Sposoby 3, 4 i 5 to rozwiązania rzadziej spotykane w systemach TMS, natomiast są równie skuteczne, a przede wszystkim bardzo intuicyjne dla użytkownika – spedytora.

Poniżej przedstawiam sposoby wyszukiwania ładunków w naszym autorskim systemie VIA TMS, są to sposoby 3 i 5, czyli wyszukiwanie po danym promieniu od pojazdu/zlecenia i wizualizacja zleceń oraz pojazdów na mapie.

 Blog1 Screen

Filtrowanie wolnych zleceń w VIA TMS.

 

Blog2 Screen

Mapa wolnych pojazdów i ładunków w VIA TMS.

Na czerwono oznaczone są wolne ładunki, na niebiesko wolne pojazdy.

 

Podsumowując zagadnienie, informacje znajdujące wewnątrz firmy, jeśli są aktywnie wykorzystywane przez spedytorów, mogą stanowić istotne uzupełnienie informacji pozyskiwanych na zewnątrz (np. z giełdy transportowej), aby to się powiodło, ważna jest edukacja spedytorów w zakresie sposobów pozyskiwania informacji w ramach dostępnych narzędzi wewnątrz firmy, a także posiadanie narzędzi IT umożliwiających spedytorom szybkie wyszukanie kluczowych informacji.

 • To w końcu jedno zlecenie… czy trzy zlecenia? Czyli o retrospekcji w transporcie słów kilka.

  Information
  17.08.2020

   

   

   

  Tomek jest doświadczonym spedytorem. Co więcej, doświadczenie to wykorzystuje w praktyce i prowadzi pojazdy własne firmy w taki sposób, aby realizowane trasy były jak najbardziej zyskowne. Większość Tomka klientów wymaga transportów FTL na terenie

  ...
 • Stawiamy na szkolenie super-userów

  Information
  31.03.2020

   

   

   

  W Polsce systemy do zarządzania transportem stają się co raz bardziej popularne, ale nadal nie wszystkie firmy wykorzystują w 100 procentach potencjał jaki dają rozwiązania TMS.


  Czy zarządzanie całym procesem ternsportowym przez smartfona będzie

  ...
 • Śniadanie biznesowe dla TSL - Inteligentna cyfrowa transformacja (Warszawa, 30.01.2020)

  Information
  09.01.2020

   

  Mądre i wyważone inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne to ważny element nowoczesnego podejścia w branży TSL. Umożliwiają zbudowanie przewagi i wyróżnienie się na rynku. Pozwalają zwiększać lojalność i docierać do nowych klientów a także

  ...
 • Przemysł 4.0

  Information
  17.06.2019

  „Połączenie technologii, przemysłu i cyfryzacji bieżącego IoT tworzy Przemysł 4.0.”


  Jak ważne jest wykorzystanie w branży logistycznej i transporcie rozwiązań technologicznych i jak znaleźć najlepsze narzędzia rozwiązania dla swojej działalności

  ...