Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

 

 

Blog Jak zredukować puste przebiegi WWW

Jak system TMS może pomóc zredukować puste przebiegi?

Temat artykułu być może jest nieco zaczepny, lecz z pewnością nie da się zaprzeczyć stwierdzeniu, że puste przebiegi i ich redukcja należą do głównych wyzwań firm transportowych. 

Sytuacja w transporcie jest na tyle dynamiczna, że często dochodzi do poszukiwania kolejnego zlecenia transportowego dla prowadzonego przez spedytora kierowcy. W ostatniej chwili, „na już”. Często okazuje się, że do kolejnego załadunku kierowca musi przejechać kilkaset kilometrów na pusto.

 

Co w takiej sytuacji najczęściej robi spedytor?

Ustawia odpowiednie filtry na giełdach transportowych, wykonuje kilka telefonów do znajomych w branży, aktywnie poszukuje ładunku u wszelkich dostępnych zewnętrznych źródeł…

 

A jak wygląda wykorzystanie przez spedytora informacji, w jego oddziale, firmie?

Podczas wielu rozmów przeprowadzonych ze spedytorami odnotowaliśmy, że często nie wykorzystują informacji, które znajdują się bezpośrednio w ich otoczeniu – wewnątrz firmy.

Dobrym przykładem jest tutaj system TMS i informacje o wolnych zleceniach i pojazdach, znajdujących się w danym obszarze. Informacje te, jeśli są łatwo dostępne i aktywnie wykorzystywane przez spedytorów, mogą w znaczny sposób przyczynić się do wzrostu zyskowności danej trasy, a także redukcji pustych przebiegów. Sposobów weryfikacji tych informacji w systemach TMS jest co najmniej kilka. Oto niektóre z nich:

 1. Filtrowanie tras, kierowców lub pojazdów w systemie TMS, po dacie oraz miejscu rozładunku (jeśli w TMS nie ma możliwości ustawienia filtrów, sugerowałbym eksport danych do excela i ustawienie odpowiednich filtrów w excelu).

 2. Filtrowanie ładunków wprowadzonych do systemu TMS, nieposiadających przydzielonego transportu, po dacie oraz miejscu załadunku.

 3. Filtrowanie zleceń i/lub pojazdów, po promieniu od danego punktu.

 4. "Tunelowanie” trasy, tzn. wyszukiwanie wolnych zleceń znajdujących się w bliskim sąsiedztwie trasy danego pojazdu.

 5. Wizualizacja wolnych zleceń i pojazdów na mapie.

Sposoby 1 lub 2 są powszechnie stosowane w systemach TMS i dostępne w większości systemów na polskim rynku.
Sposoby 3, 4 i 5 to rozwiązania rzadziej spotykane w systemach TMS, natomiast są równie skuteczne, a przede wszystkim bardzo intuicyjne dla użytkownika – spedytora.

Poniżej przedstawiam sposoby wyszukiwania ładunków w naszym autorskim systemie VIA TMS, są to sposoby 3 i 5, czyli wyszukiwanie po danym promieniu od pojazdu/zlecenia i wizualizacja zleceń oraz pojazdów na mapie.

 Blog1 Screen

Filtrowanie wolnych zleceń w VIA TMS.

 

Blog2 Screen

Mapa wolnych pojazdów i ładunków w VIA TMS.

Na czerwono oznaczone są wolne ładunki, na niebiesko wolne pojazdy.

 

Podsumowując zagadnienie, informacje znajdujące wewnątrz firmy, jeśli są aktywnie wykorzystywane przez spedytorów, mogą stanowić istotne uzupełnienie informacji pozyskiwanych na zewnątrz (np. z giełdy transportowej), aby to się powiodło, ważna jest edukacja spedytorów w zakresie sposobów pozyskiwania informacji w ramach dostępnych narzędzi wewnątrz firmy, a także posiadanie narzędzi IT umożliwiających spedytorom szybkie wyszukanie kluczowych informacji.

 • Raport „Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym. TMS i nowoczesne technologie”

  Information
  26.10.2022

  Polski Instytut Transportu Drogowego oraz Betacom S.A. przygotował dla Państwa raport:
  „Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym. TMS i nowoczesne technologie”.
  Raport powstał na bazie wyników ankiety, przeprowadzonej w sierpniu i wrześniu

  ...
 • Polski Kongres Transportowy E-Logistics 2021 - 19-20 maja

  Information
  11.05.2021

  Polski Kongres Transportowy E-Logistics 2021 to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń skierowanych do branży logistycznej. Co roku gromadziło liczne grono wystawców, zacnych prelegentów, liderów branży,  którzy dzielili się własnymi

  ...
 • Optymalizacja “last mile”

  Information
  15.01.2021

  Optymalizacja “last mile” z wykorzystaniem Google Maps, czy może systemu TMS i map dla transportu?
  Sprawdzam.


  Zanim przejdziemy do porównania jednego i drugiego rozwiązania zdefiniujmy krótko pojęcie optymalizacji tras, tak by wiedzieć, jakim

  ...
 • #1 Do roboty.

  Information
  17.11.2020

  W raporcie PWC pt. "Transport przyszłości", czyli perspektywa rozwoju transportu drogowego na przestrzeni lat 2020-2030 czytamy, że prognozowana średnioroczna dynamika wzrostu firm świadczących rozwiązania z zakresu RPA (Robotyzacja procesów

  ...

KONTAKT.

Jeżeli masz pytania, napisz do nas

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Damian Swoboda.nowy

Damian SwobodaPresales Consultant 

e-mail: dswoboda@betacom.com.pl

tel. +48 502 243 583